ورود

ورود به حساب کاربری

عضویت

ایجاد حساب کاربری

تغییر کلمه عبور

ثبت کد

لطفا کد ارسال شده را در کادر زیر وارد کنید

ارسال مجدد کد
ارسال مجدد کد : باقیمانده

کلمه عبور جدیدی تنظیم نمایید

شما با موفقیت وارد شدید

کلمه عبور با موفقیت بروزرسانی شد.

شمع بوش بخرم یا انجیکا؟

شمع بوش بخرم یا انجیکا؟

حتما برای شما هم پیش اومده که هنگام خرید شمع موتور برای خودروتون در این دو راهی قرار بگیرید که برند بوش رو انتخاب کنید یا برند انجیکا رو؟

خیلی از افراد با توجه به تجربه خریدهای قبلی و یا بازخوردی که از افراد مورد اطمینان خودشون گرفتند، جزو طرفداران یک برند خاص در هر زمینه ای مثل شمع خودرو هستند؛ اما نکته اصلی اینجاست که مقایسه برند با برند مخصوصا در شمع خودرو که جزو تخصص مجموعه یدک کار است، کار اشتباهی به حساب میاد.

شاید این سوال براتون پیش بیاد که کجای این مقایسه اشتباهه؟

با یک مثال ساده این مورد رو به صورت کامل و شفاف برای شما توضیح میدیم، ادامه مقاله رو با ما همراه باشید.

در نظر بگیرید شما برای خودرو سمند خود با موتور Ef7 نیاز به تهیه شمع موتور دارید؛ طبق اطلاعاتی که در دفترچه خودرو شما هم ثبت شده است، کد حرارتی مناسب خودرو شما معادل 8 بوش بوده با فیلر 8 دهم است و با توجه به این اطلاعات اولیه شما میتوانید شمع مناسب خودرو خودتون رو تهیه کنید.

به سایت و یا فروشگاه حضوری مراجعه کرده و با دنیایی از انتخاب مواجه می شوید؛ هر کد شمعی را که مطالعه میکنید به نظر مناسب خودروی شما میرسد.

tnw-shm
شمع ها

 پس از بررسی و مشورت با دوستان خود بین دو کد متفاوت، یک کد از برند بوش و یک کد از برند انجیکا دو دل هستید؛ اینجاست که سوال اساسی و البته اشتباه برند بوش بهتر است یا انجیکا مطرح میشود.

برای مثال 2 کدی که انتخاب کرده اید کد 7092 انجیکا با کد فنی BKR6EGP و کد FR8DI30 بوش آلمان است. بین این دو کد شمع مقایسه برند ها کاملا اشتباه است اما یک مقایسه اصولی وجود دارد که میتواند بهترین انتخاب برای خودرو شما را مشخص کند.

bwsh-an-
fr8di30 و7092

در ادامه با هم این مقایسه رو انجام میدیم:

از دید یک حرفه ای و متخصص اگر بخوایم این دو کد رو با هم مقایسه کنیم اولین و مهمترین مورد بررسی کد حرارتی شمع هاست که مناسب خودروتون هست یا خیر؟ طبق جدول زیر همانطور که میبینید کد حرارتی 6 انجیکا ژاپن معادل همان کد 8 بوش آلمان  میباشد و از این بابت هر دو کد شمع مناسب خودرو شما هستند.

 

colder-hotter-sparkplug
جدول کد حرارتی شمع ها

قدم بعدی که برای مقایسه بایستی انجام شود بررسی فیلر شمع هاست. همانطور که در دفترچه خودرو مطالعه کردید فیلر مناسب برای خودرو شما در حالت فابریک 8 دهم تعریف شده است که البته با توجه به نیاز و استفاده شما از خودرو میتونید روی 7 دهم الی 9 دهم نیز تنظیم فیلر رو انجام بدید. در این مورد هم هر دو کد شمعی که انتخاب کردید دارای فیلر 1 دهم میباشند که البته قابلیت تنظیم فیلر رو دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع تر در مورد فیلر شمع پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله رو مطالعه کنید.

https://mashindun.com/index.ph...

از بحث فیلر هم که عبور کردید میرسید به یکی از اصلی ترین پارامترهایی که در تعیین انتخاب نهایی شما تاثیر گذار است. سوزن مرکزی یا الکترود مثبت شمع.

jns-shm-
الکترود مثبت شمع ها

الکترود مثبت شمع یا همون سوزن شمع از 3 نوع نیکلی (معمولی)، پلاتینیوم و ایریدیوم (سوزنی) تقسیم میشوند. شمع های نیکلی عمر میانگین 30 هزار کیلومتری رو دارند که باعث کارکرد نرمتر و روانتر خودرو شما شده اما اگر شتاب و قدرت بیشتر و بهتر از خودروتون میخواید باید برید سراغ شمع های سوزنی که در دو مدل پلاتینیوم با کارکرد 40 الی 70 هزار کیلومتری و ایریدیومی با کارکرد 80 الی 120 هزار کیلومتری تولید میشن.

هر دو کد انتخابی شما یعنی کد 7092 انجیکا ژاپن و FR8DI30 بوش آلمان از نوع سوزنی هستند اما انجیکا پلاتینیومی و بوش ایریدیوم است. یعنی شمع بوش آلمان طول عمر بیشتری نسبت به مدل انجیکای انتخابی شما دارد.

پارامتر دیگری که در تمام خرید ها مطرح میشود هزینه ای است که برای کالا در نظر گرفته اید. این 2 کد شمع با توجه به تفاوت در سوزن شمع و برندهای متفاوت قیمت های متفاوتی هم دارند که در این بخش خود شما بایستی نسبت به ویژگی شمع و هزینه ای که در نظر گرفتید بهترین انتخاب را برای خودروتون داشته باشید.

یک مقایسه دیگر هم بین دو کد شمع 7092 انجیکا و 4504 دنسو ژاپن برای درک بهتر مطلب با هم انجام میدیم.

fyybtblnnn-

کد 7092 انجیکا ژاپن و کد 4504 دنسو ژاپن هر دو شمع پایه کوتاه سوزنی هستند که برای خودرو موتور ملی قابل استفاده است.

از لحاظ کد حرارتی طبق جدولی که در پاراگراف های فوق مشاهده کردید هر دو مناسب خودرو شما بوده و فیلر هر دو شمع هم یک دهم است که البته قابل تنظیم فیلر رو هم دارند.

موردی بعدی که با هم مقایسه کردیم سوزن شمع ها بود که در این دو کد، سوزن شمع ها از نوع پلاتینیوم میباشد پس کدامیک از این دو شمع نسبت به دیگری برتری دارد؟

از نظر ظاهری اگر این دو کد شمع رو با هم مقایسه کنید متوجه خواهید شد که الکترود منفی شمع دنسو ژاپن با الکترود منفی شمع 7092 انجیکا ژاپن تفاوت دارد و این تفاوت در سوزنی بودن الکتورد منفی است. به این نوع شمع 2 سر سوزن میگویند که له نوعی ابداع برند دنسو ژاپن بوده و باعث جرقه زنی 360 درجه و افزایش شتاب اولیه خودرو و کاهش مصرف سوخت خواهد شد. پس اگر قصد خرید شمعی دارید که مصرف سوخت خودروتون رو کاهش بده و شتاب اولیه بیشتر از شتاب ثانویه براتون اهمیت داره بهتره کد دنسو رو انتخاب کنید و در غیر این صورت همون کد 7092 انجیکا ژاپن رو خرید کنید.

 

Related Articles

اطلاعات

ماشیندون با حمایت های ۱۰ ساله شما از یدک‌کار همراهی دوستان و همکاران در سال ۱۳۹۹ متولد شد. ایده ما ایجاد جریان نشر اطلاعات برای آگاهی مصرف کنندگان از مطالب فنی و بهره بیشتر از هزینه و وقت بود. امروز افتخار میکنیم یدک کار خانواده بزرگی بیش از ۱۰۰ هزار دنبال کننده در سراسر کشور دارد. 

ما از طرف مردم حمایت شدیم! امروز هم یدک کار حامی کسب و کار نوپا خواهد بود.

 

نمادهای اعتماد

ورود

ورود به حساب کاربری

عضویت

ایجاد حساب کاربری

تغییر کلمه عبور

ثبت کد

لطفا کد ارسال شده را در کادر زیر وارد کنید

ارسال مجدد کد
ارسال مجدد کد : باقیمانده

کلمه عبور جدیدی تنظیم نمایید

شما با موفقیت وارد شدید

کلمه عبور با موفقیت بروزرسانی شد.